Swift

Rozstępy! Jak zapobiegać rozstępom? Palmer`s, Cocoa Butter Formula

Dziś nietypowy temat, to blog sportowy nie kosmetyczny ale chyba nic nie potrafi tak zepsuć efektu przybrania dodatkowej masy mięśniowej niż rozstępy. Na szczęście nie każdy jest na nie skazany, są ludzie którym nie grozi taki problem, zaś inni są na nie szczególnie podatni...

Czym są rozstępy?
Kortyzol gromadzi się we krwi w zbyt dużych ilościach i zaczyna upośledzać funkcjonowanie komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Podczas mocnego rozciągania się skóry zamiast rozciągać się – pękaja. Tak powstają rozstępy.
W zależności od fazy rozwoju, w jakiej znajdują się rozstępy rozróżniamy dwa rodzaje:
- Faza zapalna (do pół roku od powstania zmian) - rozstępy przybierają kolor sinoczerwony, są wyniosłe i obrzękowe.

- Faza zanikowa (faza bliznowacenia) – rozstępy są perłowo białe, lekko zapadnięte.

Jak sobie z nimi radzić? 
Stare medyczne powiedzenie mówi "Lepiej zapobiegać niż leczyć". To samo tyczy się rozstępów. Usunięcie starych rozstępów jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe (no i kosztowne). Więc najlepszym sposobem jest odpowiednie nawilżanie skóry zanim zaczną się jakiekolwiek problemy. Tylko co wybrać? Oliwka? Krem?

Moja żona niedawno urodziła dziecko, a rozstępy u kobiet w ciąży to problem około 90% z ogółu. W jej przypadku sprawdził się krem z serii E. T. Browne, Palmer`s, Cocoa Butter Formula. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji nie pojawił się jej nawet jeden rozstęp więc krem zdecydowanie spełnił swoją rolę. 
Według producenta powinno się aplikować preparaty 2-3 razy dziennie, ale moja żona wsmarowywała go raz dziennie. Jeżeli przy tak ekstremalnym rozciągnięciu skóry jak podczas ciąży wystarczyło jedno smarowanie dziennie, to dla sportowców wystarczające powinno być używanie kremu z dwa razy w tygodniu (tak mi się wydaje).
Koszt takiego kremu to około 30zł więc chyba nie zbyt wygórowana cena za święty spokój :)
Ja na szczęście nie ma problemu z rozstępami i to bez specjalnej pielęgnacji ale wiem, że temat dość popularny więc mam nadzieję, że komuś pomogłem. Dzięki za dziś i do następnego razu!

PS
Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych!

Zobacz również

8 komentarze

 1. U kulturystów ten problem jest naprawdę duży, fajnie opisane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomocna okazała się żona, która po ciąży nie ma nawet jednego rozstępu więc może komuś pomoże :)

   Usuń
 2. U mnie niestety krem na rozstępy nie pomógł za bardzo pomimo regularnego stosowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Masakra te rozstępy...
  Pozdrawiam,
  fit-healthylife.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam na plecach od najszerszych grzbietu :( to jest straszne

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozstępy to znamiona po ciężkiej walce stoczonej ze stalową armią :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W wale z rozstępami idealnie sprawdza się powiedzenie "Kłuj żelazo póki gorące" czyli działaj w od momentu pojawienia się czerwonych obrzęków. Czasami jest już za późno i pozostaje jedynie opcja zabiegów. Dlatego warto obserwować wszelkie zmiany i działać od razu.

  OdpowiedzUsuń