Swift

Aminokwasy BCAA - Co to jest Bcaa, Które wybrać, Jak stosować - Wszystko o BCAA

Wpis z rankingiem Aminokwasów Bcaa cieszy się wielką popularnością na moim blogu. Każdego miesiąca jest jednym z najczęściej czytanych postów. Jeżeli ktoś z Was jeszcze go nie widział oto on: Kliknij TUTAJ>>> oraz aktualna lista z najlepszymi ofertami Kliknij TUTAJ>>>
Wielu z Was jednak zanim zacznie szukać najkorzystniejszego produktu szuka informacji o tym, czym tak w ogóle są aminokwasy Bcaa, Jak je stosować itd więc dziś trochę informacji własnie o tym.

Co to jest Bcaa:

Skrót Bcaa pochodzi od angielskiej nazwy "Branched Chain Amino Acid" czyli Aminokwasy rozgałęzione z których tak naprawdę interesują nas trzy:
- Leucyna
- IzoLeucyna
- Walina

Korzyści z przyjmowania Bcaa:

Nazwa "rozgałęzione" wzięła się z ich chemicznej budowy (ale nie będę was zanudzać wiązaniami i tak będzie kilka "trudnych" słów do zapamiętania), uwagę jednak zwraca fakt, że w odróżnieniu do innych aminokwasów, Bcaa omijają wątrobę w której zostają rozkładane na procesy oksydacji lub glukoneogenezy i trafią bezpośrednio do krwiobiegu, a z nim do mięśni. Poprzez wzrost stężenia aminokwasów rozgałęzionych w naszym ciele zachodzi Fosforylacja kinazy mTOR czyli stymulacja białek mięśniowych. Właśnie dlatego aminokwasom Bcaa przypisuje się właściwości anaboliczne. 

Prócz właściwości anabolicznych, aminokwasy Bcaa mają jeszcze jedną ważną zaletę, a mianowicie działają Antykatabolicznie dzięki właściwościom Insulinogennym, pobudzają produkcję Insuliny, która po kontakcie z komórkami mięśniowymi powoduje spadek degradacji białek mięśniowych. Insulina dodatkowo reguluję poziom cukru we krwi, tak więc Bcaa korzystnie wpływa na stabilizację jego poziomu i chroni przed gwałtownymi wahaniami. Badania naukowe pokazały również wpływ aminokwasów (leucyny) na poziom leptyny, czyli hormonu tkanki tłuszczowej, której wysoki poziom sprzyja procesom metabolicznym co przekłada się na spalenie zalegającego tłuszczu.

Gdzie znajdę aminokwasy Bcaa:

Ponieważ aminokwasy Bcaa są dla naszego ciała niezbędne, a nasz organizm nie jest stanie ich wyprodukować (aminokwasy egozgenne) tak więc muszą zostać dostarczone z zewnątrz. Czy to znaczy, że jesteśmy skazani na suplementy? Nie, sporą część naszego zapotrzebowania dostarczamy z pożywienia - Mięso, Jaja, Nabiał, jednakże ich ilość w większości przypadków nie jest wystarczająca dlatego warto sięgnąć po suplementy. 

Dawkowanie:

Jak wspomniałem wyżej, część z zapotrzebowania na Aminokwasy Bcaa uzupełniamy z pożywienia. Jeżeli zaś chodzi o suplementację, idealną porą na ich przyjmowanie jest pora około treningowa. Optymalną porcją jest 1g na 10kg masy ciała. Taką porcję przyjmujemy przed treningiem oraz zaraz po jego zakończeniu. Przyjęło się, że aminokwasy błyskawicznie się przyswajają i należy wypić je bezpośrednio przed ćwiczeniami, w rzeczywistości jednak, dopiero po około godzinie od spożycia zaczynają krążyć w krwiobiegu więc warto o tym pamiętać! W dni nietreningowe można sobie odpuścić suplementację, wystarczą te z pożywienia.


Podsumowanie:

Jak widzicie Bcaa to "magiczny" suplement. Oczywiście tyle ile badań potwierdzających ich skuteczność, tyle również kontr-badań które pokazują brak wyżej opisanych efektów... Prawda pewnie leży po środku. Warto spróbować ich na sobie i sprawdzić jak nasz organizm na nie zareaguje. Z niezaprzeczalnych efektów można wymienić zdecydowaną poprawę regeneracji po treningowej oraz jak w przypadku każdego suplementu poprawę motywacji - efekt placebo jest również bardzo ważny. 
Ja szczególnie polecam przyjmowanie wyżej opisanej dawki w okresie redukcyjnym, gdzie deficyt kaloryczny nie pozwala nam na dostarczanie optymalnej ilości tych aminokwasów z pożywienia, oraz gdy poprzez intensywny trening cardio jesteśmy narażeni na katabolizm, a przecież nikt z nas nie chce tracić ciężko wypracowanych mięśni.


Zobacz również

2 komentarze

  1. Zastanawiam się tylko jaka jest różnica między bardzo tanimi aminokwasami a tymi drogimi? Czy te tańsze mogą zaszkodzić mojemu zdrowiu? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zaszkodzić na pewno nie. Jeżeli tylko skład jest zgodny z deklarowanym ( czy tanie czy drogie producenci "naciągają" prawdę) wszystko jest Ok. Renomowana marka dolicza sobie adekwatna marże i stąd różnica w cenie. Szkoda przepłacać 😉

      Usuń