Swift

Q&A vol. 2 - FBV vs Split, Laktoza, Gluten, Pośladki itd

Zasięg bloga wzrasta z każdym miesiącem, coraz więcej nowych osób zagląda do wpisów co bardzo cieszy. Część z was wysyła wiadomości czy to na Facebooku czy bezpośrednio na mail (oczywiście hejtu też nie brakuje :D ). Ponieważ niektóre z nich pojawiają się co jakiś czas wybrałem pięć żeby oszczędzić sobie oraz wam czasu i odpowiem na nie poniżej.


1. "Full Body Workout dla naturala, czy jednak Split?"
Wszystko zależy od stażu treningowego oraz regularności z jaką chodzimy na siłownie. Jeżeli jesteś początkujący lub miałeś przerwę w treningach to FBW jest bardzo dobrym treningiem. Podobnie wygląda to w przypadku gdy nie masz regularnych dni treningowych, np. często wypada ci jakiś dzień itd. Wtedy również FBW się sprawdzi. W przypadku jednak gdy Twój staż treningowy jest większy polecam Split. Pomimo, że w przedziale tygodnia ilość serii łącznie będzie porównywalna w obu przypadkach, wykonanie mniejszej ilości serii na jednej sesji treningowej nie pozwoli na solidne przetrenowanie danej partii. Oczywiście czytałem badania o syntezie białek wywołanej treningiem siłowym itd. ale nie zmienia to mojego zdania na ten temat. Wole raz, ale porządnie zmęczyć daną grupę, aby pod różnymi kontami na jednej sesji ją przetrenować. Decyzja oczywiście należy do Was.

2. "Co sądzisz o podziale treningu na Push-Pull ewentualnie Push-Pull-Legs?"
Podobnie jak wyżej, osobom z dłuższym stażem treningowym polecam tradycyjny Split. Niemniej jednak taka metoda treningowa jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż FBW. Po pierwsze trening nie trwa x godzin co często w przypadku solidnego Full Body Workout ma miejsce niestety. Po drugie mamy osobny dzień poświęcony na nogi, które są bardzo często pomijane przez wielu. Wreszcie po trzecie taki trening może być wykonywany dzień po dniu bez obaw o słabą regenerację lub przetrenowanie co niestety uniemożliwia źle rozłożony split, a szczególnie FBW.

3. "Gluten oraz laktoza, największy wróg diety"
Gluten i Laktoza to chyba obok PIS-u powód wszystkiego złego co dzieje się na świecie :D Znane i mądre głowy przerzucają się coraz to nowymi badaniami i przestrzegają przed produktami je zawierającymi. Uważam jednak, że osoby bez nietolerancji na nie powinny zachować zdrowy rozsądek i nie unikać ich jak ognia. Wg statystyk zaledwie 5% osób w Polsce ma Celiakie, ale urojoną już chyba ponad 50%... Podobnie z laktozą, w naszej szerokości geograficznej picie mleka i spożywanie produktów mlecznych nie jest rzadkością, więc nietolerancje trafiają się również bardzo rzadko... Przy okazji, Michał z kanału Agresywna Masa przetestował przez miesiąc dietę bezglutenową, sprawdźcie czy zauważył różnicę :) Tak więc unikaj ww. składników tylko jeżeli masz na niego nietolerancję.

4. "Mam płaską pupę, ale masywne nogi. Jak trenować pośladki bez angażowania ud?"
Okrągła, umięśniona pupa to chyba marzenie większości kobiet. Przysiady mocno angażują te mięśnie, ale co oczywiste również mięśnie czworogłowe i dwugłowe ud. Tych już nie każda kobieta pragnie, inne mają tendencję do szybszego ich rozrostu itd stąd to pytanie. Jak więc trenować pośladki nie angażując ud? Bardzo ważnym aspektem jest tak zwane "czucie mięśniowe". Podczas przysiadów, wykroków itd należy maksymalnie skupić się na dopinaniu pośladków. Mniejsze obciążenie i większe skupienie to klucz do sukcesu. Zamiast klasycznych przysiadów warto robić tak zwane przysiady Sumo. Oczywiście są również ćwiczenia, które wyizolują jedynie pośladki takie jak: Unoszenia bioder (Hip Thrust) czy Prostowanie nogi w klęku podpartym. Ważnym jest jednak aby trenować również inne grupy mięśniowe, nie tylko tak pożądany zgrabny dół ciała. Seksowne i wytrenowane ciało to nie tylko okrągła pupa, pamiętajcie.

5. "Jaką przed treningówkę kupić?"
Dni coraz krótsze, słońca mało więc i chęci do treningu coraz mniej. Rynek zasypany mnóstwem suplementów przed treningowych więc pytacie który wybrać, co sądzę o danym produkcie itd. Sam na sobie testowałem kilka, a może już nawet kilkanaście produktów, może nawet zrobię niedługo osobny wpis z moją opinią o niektórych. Tak czy inaczej zdecydowanie nie polecam tych, które w składzie mają stymulanty. Niektóre z nich jak Jack3D są już wycofane lub ze zmienionym składem, ale w ich miejsce pojawiają się produkty z za oceanu, których nadal można znaleźć Geraminę i jej podobne. Tych produktów unikał bym jak ognia, szkoda zdrowia. Skutki uboczne są większe niż korzyści z ich stosowania. Z "delikatniejszych" w dalszym ciągu moim numer jeden jest Napalm w shotach. Dobre pobudzenie, waskularyzacja i brak zjazdów, czego chcieć więcej? Ważnym jest aby nie stosować przed treningówek w zbyt krótkim odstępie od posiłku. Jeżeli odczekacie około dwóch godzin zdecydowanie lepiej poczujecie działanie.

Zachęcam do zadawania pytań, na większość wiadomości odpisuje (czasem po kilku dniach, czasem natychmiast, ale wiecie jak to jest :) ) Oczywiście czytajcie wcześniejsze wpisy, może odpowiedź na wasze pytanie już tam jest więc nie krępujcie się czerpać co się da.

Zobacz również

0 komentarze