Swift

Dieta SIRT Na czym polega dieta SIRT? Jak schudła Adele? Chudnij 3kg tygodniowo?!

Chuda Adele? Jeszcze kilka lat temu te dwa słowa nie były używane w jednym zdaniu, dziś jest to zupełnie inna kobieta! Podobno swoją spektakularną metamorfozę zawdzięcza diecie tajemniczo brzmiącej SIRT.

Czym jest dieta SIRT?

Dieta SIRT nie jest skomplikowana i prócz pierwszej fazy która trwa 3 dni nie nakazuje redukować kalorii do chorych i skrajnie niskich ilości. Głównym czynnikiem warunkującym jej sukces są zielone koktajle które są obowiązkowe we wszystkich etapach. Jak można przeczytać w książce "Jedz i chudnij z dietą SIRT" autorstwa Magdaleny Jarzynki-Jendrzejewskiej i Ewy Sypnik-Pogorzelskiej: 

"Dieta SIRT łączy ograniczenie kaloryczne ze spożyciem specjalnych zielonych koktajli, które są bogate w aktywatory sirtuin."
Czym zatem są te "sirtuiny"? Jak podaje Wikipedia:

"Sirtuiny (białka Sir) – grupa białek enzymatycznych mających zdolność wyciszania określonych genów tzw. genów starzenia, których aktywność wiązana jest z rozwojem miażdżycy, chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, a jednocześnie aktywują tzw. geny długowieczność"

Jak dalej czytamy w Wikipedii produkty bogate w Sirtuiny to m.in. papryczka chilli Bird’s eye, kapary, jarmuż, lubczyk, pietruszka, rukola, seler naciowy, czerwona cykoria, czerwona cebula, kasza gryczana, soja, oliwa z oliwek tłoczona na zimno (Extra virgin), orzechy włoskie, kurkuma, niesłodzone kakao, prawdziwa kawa, czekolada gorzka o zawartości kakao min. 85%, zielona herbata Matcha, daktyle Medjool, truskawki, borówki, czerwone winogrona także czerwone wino.

Dieta SIRT - etapy

Etap I
Czas trwania: 1.–3. dzień
Kaloryczność: 1000 kcal
Co spożywamy: 3 koktajle sirtuinowe + 1 posiłek sirtuinowy

Etap II
Czas trwania: 4.–7. dzień
Kaloryczność: 1500 kcal
Co spożywamy: 2 koktajle sirtuinowe + 2 posiłki sirtuinowe

Etap III
Czas trwania: 8.–14. dzień
Kaloryczność: brak konkretnych restrykcji kalorycznych
Co spożywamy: najlepiej 3 główne posiłki, 1–2 przekąski + 1 koktajl sirtuinowy

Etap IV
Czas trwania: od 15. dnia
Kaloryczność: brak konkretnych restrykcji kalorycznych
Co spożywamy: brak ścisłych zaleceń, ważne jest spożywanie produktów sirtuinowych i picie zielonych koktajli

Czy dieta SIRT jest zdrowa?

Ogólne założenia diety SIRT nie polegają na eliminacji danych produktów lecz na dodaniu takich które posiadają w sobie dużą ilość Sirtuiny więc teoretycznie nie narażamy się na niedobry. Jest wzmianka na temat eliminacji białej mąki (jeśli ktoś ma nietolerancję, a większość z nas nie ma to nie wiem czemu) ale nie ma narzuconej kaloryczności... Prawda jest jednak taka, że ludzie będący na diecie zaczną bardzo skrajnie "obcinać" kalorie bo efekty będą szybkie (zwłaszcza po pierwszych dwóch fazach, gdzie de facto głodzimy nasze ciało bardzo drastycznie) co w dłuższej perspektywie czasu doprowadzi do zniechęcenia się i rezygnacji... Efekt jojo i depresja będą w pakiecie... 

Czy realnym jest schudnięcie 3 kg tygodniowo?

Na początku tak, pewnie że tak. Oczyścimy jelita, wypłuczemy glikogen i waga będzie spadać, ale nie będzie to równoznaczne z utratą 3kg tłuszczu. Zaczynając redukcję należy uświadomić sobie, że realna utrata wagi w okolicy 0,5kg na tydzień to bardzo dobry wynik oraz fakt, że utrata tłuszczu i wagi nie zachodzi liniowo. Będą dni gdzie waga stanie w miejscu lub nawet wzrośnie, ale nie jest to powód do obcinania kolejnych kalorii. 

Podsumowując

Skuteczna i zdrowa dieta to nic innego jak świadome wybory żywieniowe, zbilansowane posiłki zawierające wszystkie makro i mikro składniki. Będąc na takiej diecie, jedząc mądrze nie będziecie czuć się jak na "diecie". Takie żywienie oraz aktywny styl życia pozwolą nam cieszyć się zdrowiem. Nie szukajmy drogi na skróty... Cierpliwość i konsekwencja to klucz do sukcesu. 

Źródło grafiki: www.foodiesfeed.com


Zobacz również

2 comments

  1. Dużo dobrego czytałem na temat tej diety. Moim zdaniem warto spróbować. Być może efekty na prawdę przyjdą po krótkim czasie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdy przeczytałam o diecie Adele w Internecie, od razu na nią przeszłam. Niestety źle się to na mnie skończyło. Musiałam skorzystać z terapii online z psychologiem oraz dietetykiem. Na stronie pomagam.pro można znaleźć potrzebną pomoc. Ja serdecznie polecam, psycholog bardzo mi pomógł z moim zdrowiem psychicznym.

    OdpowiedzUsuń