Swift

Dobór ćwiczeń do danej grupy mięśniowej

W kulturystyce nie ma miejsca na chaotyczne i nieprzemyślane kroki. Każdy okres musi być starannie zaplanowany. Każdy dzień, a nawet każda godzina są przemyślane. Taki Plan Działania dotyczy wielu aspektów. Dziś zajmę się Planem Treningowym.

Zanim pójdziesz na trening w głowie powinieneś mieć już plan tego co zamierzasz tam wykonać. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, ilość serii, ciężar oraz intensywność treningowa. W jednej z reklam jest teraz hasło, że "Mam plan na nagłą zmianę planów" to samo tyczy się również siłowni. Musisz mieć alternatywne ćwiczenia w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Często spotykam ludzi, którzy robią wszystkie ćwiczenia jakie znają. Jest to całkowicie bez sensu. Po pierwsze zbyt duża objętość treningu może spowodować przetrenowanie. Po drugie natomiast warto robić te ćwiczenia, które "czujemy" najlepiej. Każdy z nas ma swoje ulubione ćwiczenia, po wykonaniu których macie świadomość dobrze przetrenowanej grupy mięśniowej. To właśnie te ćwiczenia powinny stanowić trzon planu treningowego. Oczywiście dodatkowe, zmienne ćwiczenia warto wykorzystać do "zaskoczenia" mięśni ale CORE powinien być stały.

W Internecie czy na siłowni można podpatrzeć nowe/inne ćwiczenia na daną grupę mięśniową. Oczywiście warto spróbować każdego z nich bo może okazać się bardzo skuteczne ale jeżeli nie czujesz wyciskania sztangi na ławce prostej to go nie rób! Nie ważne, że 90% bywalców siłowni wykonuje to ćwiczenie. Spróbuj hantli lub innego ustawienia ławki i wybierz optymalne ćwiczenie dla siebie. To samo tyczy się każdej grupy mięśniowej.

Jeżeli Twoja technika jest dobra, a nadal czucie mięśniowe jest zbyt małe to znak, że to ćwiczenie nie jest dla Ciebie. Jeżeli nie ma czucia mięśniowego to możesz być pewnym, że progresu też nie będzie. Szkoda czasu i energii na wykonywanie ćwiczeń, które nie przyniosą rezultatu. 
Zobacz również

3 comments

 1. A czy do ćwiczeń warto dodawać odżywki? Sporo czytałem na http://www.bcaa.pl/odzywki-na-mase/ o tym. Znasz ich produkty? Są warte polecenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy warto korzystać z odżywek i suplementów, wszystko zależy...Często pojawia się to pytanie na mojej skrzynce, postaram się zrobić o tym osobny wpis już w tym tygodniu.
   Pozdrawiam!

   Usuń