Swift

Dieta #Intermittent Fasting, #IF, #Okresowy post, Jem - nie jem - jak kto woli. Zaczynamy test!

Witam po urlopie :)
Widzę, że pod moją nieobecność ruch na blogu nie był najgorszy, ciesz mnie to bardzo. Chociaż komentarzy do postów nikt nie dodał…
Intermittent Fasting, IF

Wylegując się na plaży miałem trochę czasu aby wymyśleć  nowe treści aby tu umieścić. Postanowiłem od 19 Sierpnia przeprowadzić na sobie test diety. Chodzi mi dokładnie o Intermittent fasting (IF) okresowy post, czy jak wolą inni Jem- nie jem.
Dieta budzi wiele kontrowersji ze względu na katabolizm itd. ale pomyślałem, że jak sam nie spróbuje to nigdy się nie dowiem czy działa. Wy możecie uczyć się na moich błędach lub cieszyć się sprawdzonymi danymi.
Dla nie wtajemniczonych napisze kilka słów co do w ogóle za pomysł:
Metoda Intermittent Fasting, w skrócie IF polega na okresowym poście od jedzenia. Wyznaczamy sobie dwa okresy w ciągu 24 godzin. Pierwszy podczas  którego będziemy jedli i oraz drugi w którym pościmy.  Twórca IF Martin Berkhan zaleca stosowanie następujących przedziałów czasowych 8 godzin jedzenia i 16 godzin postu ( Dla kobiet zalecane jest 10 godzin jedzenia i 14 godzin postu). Jeżeli wejdziemy w rytm można zmniejszyć okres jedzenia do 6 godzin. W skrajnych przypadkach praktykuje się skrócenie okna żywieniowego do 4 godzin. Ja postaram się dostarczyć całość pożywienia w 5-6h reszta będzie postem.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że największym problemem jest nie jedzenie przez powiedzmy 18h ale drugi okres, czyli jedzenie również jest wyzwaniem. W 6 godzin musimy dostarczyć tyle jedzenia aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energie. Np. jeżeli ktoś ma ułożoną dietę na 3500kcal. To musi to wszystko pochłonąć w 6 godzin, (powiedzmy w 3 posiłkach) gdzie przy normalnej diecie rozbił by to na 6 czy nawet 7 posiłków. W IF przyjęło się, że pierwszy posiłek powinien stanowić około 50% całej dziennej puli kalorycznej.
Mam nadzieję, że będziecie śledzić moje wpisy, wstępnie planuje 4-6 tygodni tej diety. Zobaczymy jak będzie. Postaram się raz w tygodniu umieszczać zdjęcie na których będzie widać czy dieta przynosi założony efekt czy nie.  Przy okazji podzielę się z Wami odczuciami stosowania tej diety.
W następnych postach opiszę trochę więcej, tzn. ile kcal mam zaplanowane, jakie posiłki, o jakich godzinach etc.


Tak teraz pomyślałem, że może ktoś szuka motywacji i razem ze mną zacznie stosować IF? Zawsze to raźniej, przy okazji relacja będzie bardziej wiarygodna. Jeżeli tak to piszcie. Chętnie pomogę w ułożeniu diety itd.

Zapraszam ponownie na mój blog kulturystyczny

Zobacz również

0 comments