Swift

Intermittent Fasting w pigułce. Co to jest IF okresowy post

W podsumowaniu lata opisałem swój sposób na redukcję 12 kilogramów. Niektórzy nie szczędzili krytyki za to inni dopytywali o Intermittent Fasting. Pomimo, że sposób ten nie jest nowy i wiele już publikacji powstało na ten temat, wciąż macie wątpliwości i pytania więc czas na małe podsumowanie.

Co to jest Intermittent Fasting?
To sposób żywienia. W dosłownym tłumaczeniu to okresowy post, a trochę szczegółów? Dobę dzielimy na dwie części. Jedna to post, czyli całkowite wyeliminowanie produktów zawierających jakąkolwiek wartość energetyczną. Przez okres 16-20 godzin dozwolone jest picie wody, niesłodzonej herbaty lub kawy ponieważ te napoje nie zawierają żadnych kalorii. Druga część to ta znacznie przyjemniejsza czyli pora jedzenia. Trwa ona od 4-6 godzin. W zależności od oczekiwanych rezultatów (redukcja czy masa) spożywamy wcześniej wyliczoną pulę kcal. 

Co można jeść podczas okna żywieniowego na Intermittent Fasting?
W zasadzie nie jest sprecyzowane czy ma to być w 100% czyste jedzenie ale szczególnie podczas redukcji warto zaplanować tak posiłki aby czuć sytość możliwie jak najdłużej, bo następne okno żywieniowe dopiero następnego dnia. Wiadomym jest, że czyste jedzenie znacznie lepiej wypełnia żołądek oraz przez dłuższy czas powoduje poczucie sytości. Do Ciebie należy wybór czy "przetrwasz"kolejne 16-20 godzin po spożyciu dużego pełnowartościowego posiłku czy po pizzy lub czekoladzie. Poza tym ważnym jest aby podaż białka na redukcji oscylowała w granicy około 2g/kg masy ciała więc z pizzy będzie to ciężkie do wykonania. Zbyt mała ilość białka spowoduje, że wraz z tłuszczem spalisz długo wyparowywane mięśnie.

Ile  może trwać taki sposób żywienia?
Jeżeli dostarczasz odpowiednią ilość pożywienia, mikro oraz makroskładników możesz w ten sposób jeść przez cały rok. Dieta to sposób żywienia, a nie odmawianie sobie pewnych rzeczy. Jeżeli dobrze czujesz się jedząc w ten sposób nie ma przeciwwskazań do zmian.

Czy dieta Intermittent Fasting nadaje się tylko na redukcję?
Zdecydowanie nie. Oczywiście znacznie łatwiej zmieścić w siebie ilość pożywienia pokrywającą zapotrzebowanie podczas odchudzania. Musisz być w stanie w ciągu 4-6 godzin zjeść wszystko co zaplanowałeś więc jeżeli na masie masz spożywać 6 tys kcal to może to być zbyt duża ilość do zjedzenia w tak krótkim czasie. Znacznie łatwiej wychodzi to podczas deficytu kcal.


Fakty i Mity na temat Intermittent Fasting:
- Intermittent Fasting to bardzo wygodny sposób. Zdecydowanie TAK, szczególnie dla wiecznie zapracowanych ludzi. Nie trzeba wciągu dnia robić przerw, wozić ze sobą posiłków itd. Mając okno żywieniowe wieczorem możemy spokojnie przygotować i spożyć wszystkie posiłki w domu.

- Nie ma potrzeby organizowania tylko jednego okna żywieniowego, można zrobić dwa, np. rano i wieczorem. Przykro mi ale nie zgodzę się z tym zupełnie. Ideą IF jest jak najdłuższy post. Dzielenie go na 2 czy 5 mija się z nią całkowicie. Takie podejście nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

- Nie ważne w jakiej porze wypada trening, przed nim warto wypić białko i przyjąć aminokwasy. Niestety ale tak jak wyżej. Jeżeli trening wypada w czasie postu, robisz go na czczo i bez wymówek.

- Nie da się wytrzymać 20 godzin bez jedzenia, to zbyt długi czas, umrę z głodu. Bzdura. Pierwsze dni są nieco mniej komfortowe ale jak juz organizm zaadoptuje się do tego stylu nie ma problemów z niejedzeniem przez taki okres czasu. Dodatkowo około 7h w ciągu postu to czas poświęcony na sen więc nie ma mowy o głodzie.

- Lepiej jeść małe porcje przez cały dzień. Wszystko jest tutaj kwestią indywidualną. Mnie osobiście większy komfort daje możliwość przez 4 godziny najedzenia się do syta niż dzielenie 2 tys. kcal na 4 czy 5 posiłków. Decyzja należy do Ciebie.

- Zarówno post jak i okno żywieniowe mogą trwać przez 12h. Jaki to ma sens? Po raz kolejny podkreślam, że wszystkie pożądane przemiany zachodzą w organizmie własnie podczas jak najdłuższej przerwy od jedzenia, 12 to zdecydowanie za krótko.Mam nadzieję, że temat Intermittent Fasting będzie teraz dla Was znacznie bardziej przejrzysty i dostępny. Polecam przetestowanie tej metody na swoim organizmie i wyciągnięcie odpowiednich wniosków.

Zobacz również

4 comments

 1. Niestety jakos IF do mnie nie przemawia :(

  www.womanorhero.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początkowo też byłem sceptycznie nastawiony na IF ale przy redukcji to naprawdę dobry i sprawdzony sposób.

   Usuń
 2. Czy przerwa w jedzeniu dłuższa niż 16 godzin na pewno jest efektywna? W niektórych źródłach można znaleźć informacje że nie powinno się przekraczać 16 godzin, gdyż po 16 metabolizm zwalnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spotkałem się z opiniami jakie sugerujesz ale coś w tym może być...16-18 h to dla mnie optymalna przerwa.

   Usuń