Swift

Aktywacja pośladków, Wstępne zmęczenie mięśni

Na pewno nie raz spotkaliście się z tym, że ktoś robi rozpiętki jako pierwsze ćwiczenie na klatkę piersiową, a dopiero po nich wyciskanie. Czy to głupota czy błąd? Albo Aktywacja mięśni pośladkowych przed przysiadami to częsty zabieg wśród Pań. W jakim celu stosuje się takie rozwiązania? Czy są to metody treningowe które powinieneś wykorzystać w swoim planie treningowym? Niestety odpowiedź brzmi "zależy". Postaram się jednak w prosty sposób odpowiedzieć na to pytanie, krótko i na temat

Co zatem daje wstępne zmęczenie mięśni lub aktywacja?

Przygotowanie mięśni do ciężkich serii roboczych, poprawa "czucia mięśniowego" lepsze ukrwienie i uzupełnienie rozgrzewki. Zabiegi tego typu są przydatne, ale tylko dla przynajmniej średnio zaawansowanych trenujących. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningiem nie będzie miało to sensu, a jedynie pozbędziesz się ATP i glikogenu z mięśni w sposób bezsensowny. Trening w przypadku osoby początkującej już sam w sobie będzie optymalnym bodźcem do rozwoju, nie potrzeba kombinować.

Nie przesadzajmy jednak! "Aktywacja" czy "Wstępne zmęczenie" mają być formą "rozgrzewki" czy też przygotowania mięśni do późniejszych serii roboczych, a nie treningiem samym w sobie. Tak więc nie wykonuj 30 minutowego treningu z gumami przed przysiadami bo pogorszy to znacznie efektywność serii roboczych, które są głównym bodźcem do rozwoju.

Podsumowanie jest proste, jeśli jesteś bardziej zaawansowanym sportowcem i czujesz korzyści płynące ze wstępnego zmęczenia czy też aktywacji to wykonaj 2, 3 serie przed właściwym treningiem. Ćwiczenia izolowane i do upadku mięśniowego zostaw na koniec ponieważ samo uczucie "pompy" nie powoduje rozwoju mięśni. Tak, smutna prawda jest taka, że pompa mięśniowa nie spowoduje rozwoju Twoich mięśni... Ćwiczenia izometryczne mają swoje korzyści, ale nie przekładają się na "niszczenie" włókien mięśniowych więc przestań kombinować i weź się za trening. 

Źródło grafiki https://www.istockphoto.com/


Zobacz również

0 comments