Swift

Kolejny makroskładnik naszej diety - #Węglowodany

Witam,

Dieta - węglowodany

Pora na kolejny makroskładnik jakim są węglowodany. Tak jak poprzednio nie będę rozpisywał się niepotrzebnie o wiązaniach i innych cudach, od razu przejdę do rzeczy:
Węglowodany (inaczej zwane cukry) dzielimy na dwie podstawowe grupy, tak zwane „złe” i „dobre”:
- Proste np. zwykły cukier z cukierniczki, miód, cukier z owoców (fruktoza) itd. – To są tak zwane złe cukry. Ich staramy się unikać, jedynie pora bezpośrednio po treningu jest wyjątkiem. Wtedy właśnie dzięki nim glikogen szybciej się odbuduje.
- Złożone np. ryż razowy, kasze, warzywa okopowe, zboża itd. – To właśnie te produkty będą brane pod uwagę przy układaniu diety. Dzięki nim energia jest dostarczana do organizmu jeszcze przez kilka godzin po ich spożyciu, unikając niezdrowego skoku insuliny.
Kolejną ważną rzeczą w temacie węglowodanów jest Indeks Glikemiczny tak zwane IG. Im niższe IG tym produkt bardziej dla nas pożądany. Wartości IG można znaleźć w intrenecie bez problemów, jak by kogoś zainteresował temat np. tu:http://dietamm.com/indeks-glikemiczny.

Teraz pora na kilka faktów (dla niektórych mogą one być wielkim szokiem... )
- Nadmiar węglowodanów jest przetwarzany na tłuszcz odkładany w tkance  tłuszczowej. TYJEMY WŁAŚNIE OD NADMIARU WĘGLOWODANÓW!! Nie jak się potocznie sądzi od tłuszczu!
Co gorsze, ilość komórek tłuszczowych jest stała, jedynie ich stopień wypełnienia się zmienia. Dlatego tak duże znaczenie ma to w jaki sposób byliśmy karmieni przez naszych rodziców…
- Owoce i warzywa to samo zdrowie, można je jeść bez wyrzutów sumienia mimo rygorystycznej diety. NIE! Owoce zawierają bardzo dużo cukrów prostych (tak jak sobie wcześniej wspomnieliśmy „ZŁYCH WĘGLOWODANÓW”! To samo tyczy się soczków owocowych, fakt, mają dużo witamin ale wraz z nimi przyswajacie duże ilości węglowodanów.
- Mała przekąska między posiłkami nikomu nie zaszkodzi… NIE! Zdecydowanie odradzam tego typu postepowanie… Po pierwsze, dostarczymy do organizmu wiele więcej kalorii niż planowaliśmy, a po drugie (gorsze) dostarczanie węglowodanów w krótkich odstępach czasowych powoduje tak zwane „huśtawki glukozowe”. Duża ilość glukozy we krwi powoduje wyrzut insuliny która ma ten poziom obniżyć.  Insulina jest hormonem, który ma niekorzystne 
działanie na organizm m.in. powoduje przyspieszony rozrost tkanki tłuszczowej, 
znacznie przyśpieszone procesy miażdżycowe, wypłukiwanie magnezu itp.

Mam nadzieję, że powyższe punkty są wystarczającymi argumentami do tego aby zrezygnować z węglowodanów prostych na rzecz tych złożonych. Dzięki nim Wasz organizm będzie miał energię przez cały czas, bez niepotrzebnych wyrzutów insuliny.

Do następnego razu!

Zapraszam na mój blog kulturystyczny

Zobacz również

0 comments