Swift

Trener personalny, czy warto wydać na niego pieniądze?

Witam,

Poprzedni wpis skutkował licznymi pytaniami na temat treningu pod okiem trenera.
Czy na prawdę trzeba skorzystać z usług specjalisty?
Temat jest na tyle złożony, że nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zacznijmy od początku.

Osoba początkująca:
Jeżeli jesteś kompletnym amatorem i chcesz zacząć przygodę z siłownią to na pewno trener personalny to odpowiednia osoba dla Ciebie. I nie chodzi mi tutaj o gości w koszulkach z napisem "trener", którzy pracują na siłowniach, tylko o osobie, która w pełni Wami pokieruje. Dlaczego? Przede wszystkim trzeba zacząć od wybrania odpowiednich metod treningu np. Full Body Workout, Split, Pull and Press itd. Trener zaprezentuje ćwiczenia, sposób ich wykonania oraz objaśni, które mięśnie są przy nich zaangażowane. Unikniemy w ten sposób ciągłego trenowania klatki i bicepsów co jest dość częstym błędem wśród początkujących. Poza tym mamy ciągły nadzór nad techniką. Bardzo łatwo zrobić sobie krzywdę, której konsekwencję będą odczuwalne przez resztę życia dlatego technika jest bardzo ważna. Kolejnym ogromnym błędem jest kopiowanie treningów topowych kulturystów, jeżeli nie zrobicie sobie krzywdy (patrz wyżej) to doprowadzicie się do przetrenowania. 
Jeżeli traficie na ogarniętego trenera to przy okazji powinien Wam pomóc w ułożeniu diety oraz w późniejszej suplementacji.

Osoba średnio zaawansowana:
Załóżmy, że trenujesz już parę miesięcy. Masz już ułożony plan treningowy, wiesz jak wykonywać ćwiczenia oraz co jeść. Jeżeli trenujesz rekreacyjnie i jesteś zadowolony z efektów to nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na trenera. Inna sprawa jest w momencie kiedy zależy Ci na ciągłych postępach, potrzebujesz motywacji czy przysłowiowego bata nad głową, wtedy trener również Ci pomoże.

Osoby zaawansowane:
Wydawać by się mogło, że kulturyści, którzy startują na zawodach itd, na tyle znają temat, że żaden trener nie jest im potrzebny. W rzeczywistości jednak bardzo wielu z nich również ma swojego trenera. Po pierwsze pomaga w codziennym treningu, asekuruje, dba o technikę itd. Po drugie pozwala bezstronnie ocenić formę, wytknie słabsze punkty, doceni mocna strony. Motywuje do działania, wprowadza niezbędne zmiany itd.
Trener personalny

Tak mniej więcej wygląda sprawa w teorii. W praktyce bardzo dużo zależy od osoby, która ma nami pokierować. O typach trenerów personalnych napiszę innym razem bo to również złożony temat. 
To by było na tyle z mojej strony na dziś. Dziękuje i do następnego tygodnia!

Zobacz również

0 comments