Swift

Reverse diet - Masa mięśniowa "z głową" Budujemy masę

Minęły wakacje czyli koniec z eksponowaniem sylwetki na plaży itd. Idealny moment aby rozpocząć budowanie masy mięśniowej co przełoży się na poprawienie formy w przyszłym roku :) Jak zrobić to z głową aby po dwóch tygodniach masy nie wyglądać jak grubas, który nigdy nie ćwiczył? Z pomocą przychodzi Reverse Diet.

Kolejny obcojęzyczny, dziwnie brzmiący twór kryje w sobie nic innego jak długotrwałe zwiększanie kcal. Najprościej wyjaśnić to na przykładzie:
Kończysz redukcję, dzienna podaż kaloryczna to 1800 kcal. Rozpoczynając masę mięśniową możesz od razu rozpocząć od poziomu około 5% większego niż Twoje zapotrzebowanie, które możesz wyliczyć ze wzoru lub sukcesywnie dokładać po 100/150 kcal każdego tygodnia.
Pierwsza opcja to jeszcze większe spowolnienie (już wolnego przez redukcję) metabolizmu i gwarantowane zatłuszczenie. Po pierwsze długo wypracowana forma szybko odejdzie w zapomnienie, a po drugie znacznie ciężej monitorować efekty, pod warstwą tłuszczu nie widać mięśni.

Druga opcja to coś dla ludzi cierpliwych. Jeżeli masz na tyle silną wolę aby nie rzucić się od razu na jedzenie to bądź pewien, że Twoja cierpliwość zostanie wynagrodzona :) Brzmi jak tanie hasło reklamowe ale to prawda. Stopniowe dokładanie kcal przyspieszy metabolizm, poprawi wyniki siłowe i spowoduje przyrost suchej masy mięśniowej. Podobnie jak podczas redukcji, nie obcinasz od razu 2 tys kcal, tutaj też należy stopniowo dbać o ich uzupełnienie.

Ponieważ prawidłowo przeprowadzona redukcja wymusza sporą podaż białka, podczas Reverse Diet skup się na dokładaniu kcal z węglowodanów i tłuszczy. Białka powinno być około 2g/kg masy ciała, większa ilość tylko niepotrzebnie zakwasi organizm.

Początki masy na Reverse Diet mogą zaskoczyć, ponieważ pomimo zwiększania energetyczności pożywienia poziom tkanki tłuszczowej może wciąż spadać. Powodem tego jest przyspieszenie metabolizmu. Prawidłowo przeprowadzony Reverse Diet może trwać od 4 do nawet 10 tyg, w zależności id tego jak mocno obcięliśmy kcal na redukcji. Po tym czasie dzienne spożycie kcal będzie powyżej poziomu wyliczonego ze wzorów itd. Dzięki Reverse Diet okres masy można wydłużyć przy zachowaniu znacznie lepszej jakości mięśni.

Podsumowując, cierpliwość wynagradza, tylko czy masz jej wystarczająco dużo aby przeprowadzić reverse Diet poprawnie? Nikt nie mówił, że to łatwy i przyjemny sport, więc do dzieła! Zobacz również

2 comments

  1. Muszę zacząć szukać motywacji :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Nareszcie jakiś porządny artykuł na temat tego zagadnienia :) bardzo dobrze opisane i przydatne wskazówki dzięki :)

    OdpowiedzUsuń