Swift

NEAT - Sposób na odchudzanie. Chudnij podczas zwykłych czynności. Monitor aktywności fizycznej.

Jak skutecznie tracić kalorię przez cały dzień by chudnąć nawet o tym nie myśląc? NEAT to odpowiedź na na to pytanie!

"Gdzie kupić ten NEAT i ile kosztuje??!! Biorę 3!"

Czym zatem jest to magiczne NEAT?

NEAT to z języka angielskiego "Non-exercise activity thermogenesis" czyli w dosłownym tłumaczeniu Termogeneza bez ćwiczeń fizycznych. 

Trening jest bardzo ważny, tu nie ma wątpliwości. Podczas dwugodzinnej sesji treningowej o średniej aktywności przy wadzę 80 kg jesteśmy w stanie spalić około 800 kcal. Te dwie godzinny to tak naprawdę jedynie 1/8 dnia (przyjmując, że śpimy przez 8h) tak więc pozostaje sporo czasu, który możemy naprawdę dobrze spożytkować. 
Chodzi o to, że nasz organizm potrzebuje kalorii niezależnie od tego czy oglądamy telewizję, myjemy zęby czy biegamy po parku, różnica jednak polega na ilości jaką wydatkujemy podczas tych czynności.

NEAT u przeciętnej osoby najczęściej waha się w granicach 200-900 kcal tak więc przy diecie redukcyjnej około 2000 kcal  robi znaczną różnicę to czy z dziennej "nieświadomej" aktywności spalicie 200 czy 900 kcal... To w zasadzie 2 pełnowartościowe posiłki, które zaspokoją głód, a wykreowany deficyt kaloryczny w dalszym ciągu pozwoli spalać tłuszcz i poprawiać naszą sylwetkę.

Monitor aktywności fizycznej

Od razu uprzedzam, że nawet najlepszy monitor aktywności fizycznej nie jest w stanie idealnie wskazać zużytej energii, trzeba do tego podejść z lekkim marginesem. Niemniej jednak już zwykły krokomierz jest w stanie pokazać jak spędziliśmy dany dzień. Bardziej zaawansowane urządzenia mierzą tętno, ciśnienie krwi itd dzięki czemu w podsumowaniu dnia mamy wiele danych do analizy.
Wielu ludzi myśli, że spędza aktywnie dzień nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę robią jedynie 3-4 tysiące kroków dziennie. 10 000 kroków to już dobry wynik, którego osiągnięcie wymaga już świadomej aktywności... Chyba, że ktoś jest listonoszem lub pracuje fizycznie.

Chodzenie w kółko to recepta na wysoki NEAT?

Zdecydowanie nie! Nie popadajmy w paranoje. Ważne jest by zmienić drobne nawyki w ciągu dnia takie jak:
- Schody zamiast windy
- Przynajmniej raz na godzinę wstań od biurka i przespaceruj się
- Zamiast dzwonić do kolegi z biura czy wysłać mail, przejdź się osobiście ;)
- Gdy możesz daną czynność wykonać na stojąco, zrób to
- Nie parkuj pod drzwiami, kolejne kroki na świeżym powietrzu dobrze Ci zrobią
- Masz dzieci? Psa? Idealnie! Baw się z nimi możliwie jak najwięcej

Na koniec pół żartem pół serio przykład na to, że nawet czytanie książki może okazać się "terrorem" dla naszej tkanki tłuszczowej, wystarczy chcieć ;)


Zobacz również

4 comments

  1. Cenne wskazówki. Kiedyś miałem pracę siedzącą ale był to krótki etap w moim życiu ze względu na to, że ciężko mi usiedzieć w jednym miejscu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe wskazówki, skorzystałem na razie z jednej - wykorzystuję schody zamiast windy. Co prawda mam biuro na 7 piętrze i na początku było bardzo ciężko ale po pewnym czasie wchodziłem bez zadyszki. To naprawdę działa!

    OdpowiedzUsuń