Swift

Ile białka w białku? Aminogram Badania odżywek białkowych. Nie daj się oszukać Które białko wybrać

Które białko wybrać? Przed takim dylematem staje bardzo wiele osób... Czemu ceny, za wydawało by się ten sam produkt są tak różne? Dla mnie najważniejszym kryterium jest skład produktu. Producenci mają obowiązek podania składu białka na opakowaniu, ale czy jest on wiarygodny? Jak pokazują badania nie! A największych przekłamań dopuszczają się producenci odżywek zza oceanu defakto najdrożsi!

Jak "naciągają" fakty producenci białka?

Najpopularniejszym sposobem jest zwyczajne zawyżanie % ilości białka w białku. Producent deklaruje zawartość 80% białka, a bywają przypadki gdy białko z USA ma go ledwie 60%... 

Drugim popularnym sposobem są dodatki zawyżające procentową ilość białka np. Kreatyna, Glicyna czy Tauryna (kreatyna, a białko? Odsyłam do poczytania na czym polega badanie metodą Kjeldahla), dlatego warto zwrócić uwagę na aminogram, który nie zawsze jest chętnie pokazywany przez producentów. 
Oczywiście glicyna to aminokwas naturalnie występujący w białku , ale liczy się jego ilość. Jeżeli w 100g produktu 16g to glicyna (są takie białka na rynku ;) ) to znak, że należy omijać to białko szerokim łukiem.

Ostrovit na swoim Facebooku opublikował ostatnio badania swojego flagowego produktu STANDARD WPC80.EU,  które pokazują wysoką jakość ich produktów. 

Oczywiście pojawią się głosy, że badania sponsorowane i dalekie od prawdy... Badania wykonane zostały w akredytowanym laboratorium JARS sp.z o.o., poważne laboratorium nie pozwoliło by sobie na "naciąganie" wyników. 

Oto jak wyglądają wyniki:Jak zatem wygląda aminogram?


Według badania suma aminokwasów wynosi 82,8 g / 100 g.
Około 18g / 100g aminokwasów rozgałęzionych w praktycznie idealnych proporcjach 2:1:1.
Zawartość wcześniej wspomnianej glicyny to 1.49g / 100g tak więc tyle ile występuje naturalnie, bez dodatków.

Na forach można znaleźć wyniki innych firm (kojarzę, że SFD oraz KFD swojego czasu dzielili się wynikami badań ich białek), które pomogą sprawdzić co tak naprawdę kupujemy. Moim zdaniem skład i aminogram to dobre kryterium ułatwiające wybór ;)

Zobacz również

0 comments