Swift

3 największe błędy początkujących na siłowni?

Dziś krótko i na temat bo statystyki pokazują, że ludzie czytają coraz mniej... 3 największe błędy początkujących, które zaraz opiszę to tylko czubek góry lodowej, ale wg mnie to właśnie te błędy zniechęcają nowych adeptów sportów siłowych/sylwetkowych. Jedziemy!

1. Zbyt duża objętość treningowa! 

To, że "kolega" który Ci zabrał na trening robi 18 serii na nogi to nie znaczy, że Ty też tak musisz. A nawet jeśli jakimś cudem "przeżyjesz" to nie znaczy, że dzięki temu osiągniesz szybki progres. Dla osoby niewytrenowanej nawet mała aktywność fizyczna da już bodziec do wzrostu. Ciało zaadoptuje się do wysiłku, ty nauczysz się odpowiedniego wzorca ruchowego, a układ nerwowy nie zostanie przeciążony. Planując trening należy skupić się na zwiększaniu intensywności poprzez dokładanie ciężaru, powtórzeń w serii lub samych serii. Periodyzacja treningowa (wiem trudne słowo, ale możesz wygooglować ;) )to klucz do sukcesu, a nie kopiowanie schematu treningowego Big Ramiego, który znaleźliśmy w sieci lub kolegi, który trenuje na siłowni X lat.

2. Wymyślne ćwiczenia, rolowanie, mobilizacja czyli komplikowanie sobie życia

Temat może trochę przekolorowany, ale jak widzę co niektórzy cudują na siłowni to aż ręce mi opadają. Osoba, która nie opanowała jeszcze prawidłowego wzorca ruchowego do przysiadów próbuje robić je na bosu i to najlepiej jeszcze na jednej nodze... To samo tyczy się miłośników rollerów i piłek do automasażu... Dłużej trwa przygotowanie do ćwiczeń niż sam trening. 

Myślę, że należy skupić się na podstawach i konsekwentnie realizować cel niż szukać wymyślanych ćwiczeń i samemu sabotować trening.

3.  Suplementy na wszystko!

Po raz kolejny warto wrócić do podstaw, zweryfikować swoją dietę i dobrać ewentualną suplementację, a nie kupić tabletkę na wszystko. Ludzie szukają drogi na skróty szukając magicznych suplementów bagatelizując odpowiednio zbilansowaną dietę. Wiem, że ciężko uwierzyć w wyższość jedzenia nad chemią obiecaną w reklamie, ale taka jest prawda. Pomijając już fakt, że suplementy diety w Polsce nie podlegają przepisom i w zasadzie nikt nie weryfikuje czy to co deklaruje sprzedawca rzeczywiście jest w środku więc warto się zastanowić zanim sięgniecie po coś niesprawdzonego.  

3 najwieksze bledy poczatkujacychZobacz również

7 comments

 1. chuja sie znasz pajacu ~@peplo

  OdpowiedzUsuń
 2. dobry post, tak trzymaj ~@peplo

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że takie błędy można popełniać :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za rady. Właśnie zaczynam chodzić na siłownie, ponieważ musiałam sobie znaleźć jakieś zajęcie. Mój terapeuta zaproponował mi siłownie. Przez długi czas nie wiedziałam co ze sobą zrobić. Postanowiłam pójść do psychoterapeuty na terapię. Okazało się ze bardzo mi to pomogło. Teraz czuje się o wiele lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cenne wskazówki dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Myślę, że dzięki temu warto przemyśleć sobie konkretnie kwestie treningów. Dużo wskazówek można też między innymi znaleźć sobie na stronie https://fitrepublic.pl/jak-laczyc-partie-miesniowe-na-treningu-kompletny-poradnik/ . Dowiecie się, jakie partie mięśniowe można łączyć podczas jednego treningu.

  OdpowiedzUsuń