Swift

Równowaga kwasowo-zasadowa. Produkty alkalizujące organizm #Proszek Zasadowy, #dieta

Witam,

Dieta kulturysty cechuje się bardzo dużą obfitością białka.
Młodzi adepci tego sportu, zajęci jedynie dostarczeniem ogromnych ilości tego składnika pomijają często w diecie warzywa które poza walorami smakowymi oraz witaminami jakie zawierają mają jeszcze jedną bardzo ważną zaletę - działają alkalizująco na organizm.
Oczywiście nie tylko warzywa tak działają w naszym organizmie.
O ile ludzie interesujący się dietetyką wiedzą jakie produkty mają zasadowe PH, o tyle na forach internetowych czy innych miejscach w których toczą się rozmowy odnośnie diet, ten temat nie jest zbyt często poruszany.

Przyjęto, że dieta powinna składać się  80 % z produktów zasadotwórczych i obojętnych oraz 20 % z produktów kwasotwórczych.

Niestety w rzeczywistości wygląda to na odwrót...Tym bardziej, że pozory mylą. Smak pożywienia nie odpowiada jego działaniu. Sok z cytryny jest zasadotwórczy pomimo kwaśnego smaku, cukier jest kwasotwórczy pomimo słodkiego smaku.

Produkty wysoko kwasotwórcze PH 5,9 - 5,0:

Mięso i wędliny - szczególnie wieprzowina
Cukier i produkty zawierające cukierodkwaszanie-organizmu-acidoza-produkty-zakwaszające-wędliny
Sztuczne słodziki
Biała mąka pszenna i produkty pochodne
Biały ryż
Sery żółte
Kawa
Czarna herbata
Kakao i czekolada
Sól

Produkty średnio kwasotwórcze PH 6,9 - 6,0:

Ryby
Jaja
Chleb żytni
Płatki zbożowe
Makaron pełnoziarnisty
Ryż brązowy
Orzeszki ziemne
Piwo

Produkty słabo kwasotwórcze PH do 7,0:

Twaróg
Orkisz i pełnoziarniste produkty orkiszowe
Kasza gryczana
Makaron sojowy
Orzechy laskowe i orzechy nerkowca
Otręby
Fruktoza

Produkty neutralne pH 7,0:

Masło świeże
Śmietana
Serwatka
Jogurt naturalny
Oleje roślinne

Produkty wysoko zasadotwórcze pH 9,0 - 8,1:

Warzywa: bakłażany, dynie, cukinie, ogórki, sałaty liściaste, botwina, szpinak (surowy - sałatki), czarna rzodkiewodkwaszanie-organizmu-acidoza-produkty-odkwaszające
Soki warzywne świeże bez cukru
Owoce: kiwi, arbuz, ananas
Soki owocowe świeże bez cukru
Owoce: daktyle, figi, rodzynki
Grzyby: prawdziwki, kurki

Produkty średnio zasadotwórcze pH 8,0 - 7,1:

Warzywa: buraki, brokuły, kapusta, marchew, seler, pomidory, chrzan, fasolka szparagowa, kalarepa, por, szczaw, szpinak (gotowany)
Owoce: dojrzałe banany, słodkie brzoskwinie, mandarynki, pomarańcze, cytryny, maliny, truskawki, awokado, dojrzałe winogrona

Produkty słabo zasadotwórcze pH do 7,0:

Warzywa: kalafior, cebula, roszponka, kiełki pszenicy i orkiszu
Owoce: wiśnie, czereśnie, dojrzałe jabłka, gruszki, śliwki
Zielona herbata
Oliwa z oliwek
Migdały
Maślanka

Źródło: Vitanatural

Analizując powyższe zestawienie widać, że problem zakwaszenia organizmu nie tyczy się jedynie ludzi trenujących. Popularne nawyki żywieniowe nieświadomych konsumentów również prowadzą do zakwaszenia organizmu.

Jest jeszcze jeden sposób na odkwaszenie organizmu. Jest to "Proszek Zasadowy" do nabycia niemalże w każdej aptece.

Ja mogę polecić produkt Langsteiner. Stosunkowo nie drogi, w smaku też ok. Porcja dzienna to 8g.
Dużą popularnością cieszy się również Alkala N. Jest droższy, opakowanie ma mniejsze ale porcja dzienna jest mniejsza i wynosi jedynie 3g. Fajną opcją jest fakt, że do opakowania dodane są papierki lakmusowe pozwalające na monitorowanie PH naszego organizmu, wystarczy nasikać na papierek i odczytać odczyn.

Suplementy diety są na pewno bardzo dobrym uzupełnieniem diety dzięki którym organizm będzie miał prawidłowe PH.
Langsteiner
Alkala N

Dlaczego tyle szumu wokół tego tematu?

Kwasy powodują starzenie się tkanek, zmarszczki, bóle i opuchnięcia, gdy organizm zatrzymuje wodę, aby je rozcieńczyć i zapobiec zniszczeniom. Komórki rakowe szybko rozwijają się w kwaśnym środowisku, podczas gdy zdrowe komórki giną.
Jeżeli jesteś zakwaszony organizm wyraźnie to komunikuje. Jedną z pierwszych oznak są ciemne kręgi pod oczami. Bóle głowy, niestrawność, pryszcze i krosty, częste zaziębienia, zawroty głowy, nudności, mroczki przed oczami, gorycz lub kwas w ustach, obłożony język, uderzenia krwi do głowy, osłabienie fizyczne to tylko niektóre, najczęściej występujące objawy nadmiernej kwasowości.
Przy zakwaszeniu organizm traci bardzo wiele energii, aby z trudem utrzymać prawidłowe pH krwi; ta energia mogłaby być użyta na przykład do likwidowania nadwagi.
    Długotrwałe zakwaszenie sprzyja rozwojowi poważnych chorób takich jak: nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, osteoporoza, nowotwory, zmiany zwyrodnieniowe stawów, nadwaga, a także może być przyczyną wielu dolegliwości: ogólnego zmęczenia, braku koncentracji, zaburzeń snu, napięć nerwowych, depresji, częstych infekcji, zaparć, łamliwości paznokci i wypadania włosów.

Pamiętajcie aby nie bagatelizować tej kwestii. Organizm to bardzo złożona "bestia" i należy dbać aby funkcjonował w 100%.

Zapraszam na mój blog kulturystyczny!

Zobacz również

0 komentarze