Swift

SUPERKOMPENSACJA! Twój organizm to najlepsza maszyna!

Ostatnio bardzo modne "słowo" w mediach - Superkompensacja. Kto z Was spotkał się z tym stwierdzeniem? Co to takiego?
Jak to się dzieje, że trenując stajemy się coraz lepsi? Progres, który nam towarzyszy podczas regularnych treningów jest możliwy między innymi  dzięki superkompensacji. 
Kiedy damy sobie ostro w kość, a następnie odpoczywamy, nasz organizm kompensuje wysiłek. Energia, którą zużyliśmy podczas ćwiczeń zostaje przywrócona do wyjściowego stanu - czyli następuje zjawisko kompensacji. Taki stan rzeczy jest satysfakcjonujący ale nam nie wystarcza :) Natomiast jeżeli trenowaliście naprawdę ciężko, ludzkie ciało jest na tyle mądre, że odbudowuje zasoby energetyczne z zapasem ponieważ wie, że następny trening może być jeszcze cięższy - tutaj dochodzi własnie do Superkompensacji. Właśnie dzięki temu, jeżeli trenujecie wyjątkowo ciężko jesteście w stanie podnieść poprzeczkę na kolejnych treningach. Ludzki organizm to naprawdę "cwana bestia". Ilekroć zagłębiam się w jego funkcjonowanie zaskakuje mnie coraz bardziej. 
Jako magister logistyki poznałem podobne zachowanie podczas zarządzania magazynem. Jeżeli na dane dobro jest wyjątkowy popyt, magazyn zaopatruje się w większe zapasy po to aby uniknąć przykrej niespodzianki, że mamy podaż ale nie mamy towaru. Prawda, że racjonalne?
Powyższy przykład po raz kolejny pokazuje jak ważna jest regeneracja po wysiłkowa. Odpoczywając zbyt krótko, nie zapewniając odpowiedniej ilości snu oraz dobrej jakości pożywienia nie jesteśmy w stanie się rozwijać. Organizm adaptuje się do wzmożonego wysiłku ale do tego potrzebuje odpoczynku i odpowiedniej jakości "paliwa".
Kolejnym wnioskiem jaki można wyciągnąć po przeczytaniu powyższego wywodu jest fakt, że nie ma możliwości ciągłego rozwoju bez zwiększania intensywności treningu. Tylko coraz cięższe treningi powodują, że organizm w reakcji obronnej "wybuduję" nadwyżkę energetyczną na następny bój z ciężarami. Tak więc nie ma taryfy ulgowej, rekreacyjne treningi nie mają sensu, zawsze dawajcie z siebie maksimum!
Oczywiście nie mówię teraz tylko i wyłącznie o ciągłym dokładaniu obciążenia. To nierealne aby stale zwiększać ciężary. Są różne sposoby na zwiększenie intensywności treningowej jak na przykład: krótsze przerwy między serami, superserie, serie przerywane itd. Jeżeli ktoś chce zagłębić temat to odsyłam do wpisu tutaj: Metody treningowe, nowe bodźce do rozrostu. Urozmaicenie treningu.
Mam nadzieję, że wszystko jasne. Mając na uwadze zjawisko Superkompensacji dbajcie o to aby Wasze treningi były mega intensywne ale również jakość odpoczynku pozostała na bardzo wysokim poziomie! 

Zobacz również

4 comments

  1. właśnie często zapominamy, że mięśnie potrzebują ciągle nowych bodźców ;P

    OdpowiedzUsuń
  2. dokladnie!! GO HARD OR GO HOME!!! a stagnacji mowimy NIE :D

    OdpowiedzUsuń