Swift

Dieta ketogeniczna, Ketoza? Jak schudnąć? Najlepsza dieta na odchudzanie? Czy dieta keto jest bezpieczna?

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, to wysokotłuszczowa, umiarkowana w białku i niska węglowodanowa dieta, która ma na celu spowodowanie stanu ketozy. 

Ketogeneza to proces, w którym organizm spala tłuszcz jako główne źródło energii zamiast węglowodanów.
W diecie ketogenicznej, żywność zawierająca węglowodany (takie jak chleb, makaron, ryż i cukier) jest mocno ograniczana lub wykluczana, a w zamian spożywa się dużo tłuszczów (takich jak masło, olej kokosowy i oliwa z oliwek) oraz umiarkowane ilości białka (np. mięso, jaja, orzechy). Odpowiednie proporcje tłuszczów, białka i węglowodanów wynoszą około 70-75% tłuszczu, 20-25% białka i 5-10% węglowodanów.
Dieta ketogeniczna jest stosowana w celu zmniejszenia masy ciała, poprawy zdrowia metabolicznego i kontroli cukrzycy. Jednak przed rozpoczęciem diety ketogenicznej zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ dieta ta może nie być odpowiednia dla każdego i może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak kwasica ketonowa.

Czym jest kwasica ketonowa?

W przypadku kwasicy ketonowej, organizm przestaje zużywać glukozę jako źródło energii i zaczyna produkcję ketonów, które są substancjami chemicznymi powstającymi w wyniku przemiany tłuszczów. Gdy poziom ketonów wzrasta zbyt wysoko, krew staje się zbyt kwaśna, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak utrata przytomności, zaburzenia rytmu serca, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Osoby stosujące dietę ketogeniczną, które zauważają objawy takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha, szybkie oddychanie, zmęczenie lub zaburzenia widzenia, powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W przypadku cukrzyków ważne jest, aby monitorować poziom glukozy we krwi i stosować się do zaleceń lekarza w zakresie dawkowania insuliny lub innych leków obniżających poziom cukru we krwi.

Ketoza dieta cud? Dlaczego na ketozie chudnę?

W diecie ketogenicznej organizm osoby stosującej tę dietę jest zmuszony do spalania tłuszczów jako głównego źródła energii, ponieważ dieta ta jest uboga w węglowodany, które zwykle stanowią główne źródło energii. W tym procesie spalania tłuszczu, organizm wytwarza ketony, które stanowią alternatywne źródło energii dla mózgu i innych organów.
W tym procesie spalania tłuszczu organizm zużywa swoje zapasy tłuszczu, co prowadzi do spadku masy ciała. Ponadto, dieta ketogeniczna zwykle prowadzi do redukcji spożycia kalorii, ponieważ dieta ta jest bogata w białko i tłuszcz, które są bardziej sycące niż węglowodany.

Przedstawmy sprawę jasno, Schudniesz na każdej diecie pod warunkiem, że będziesz na ujemnym bilansie kalorycznym. Dieta wysokotłuszczowa nie powoduje, że chudniesz... podobnie jak wyeliminowanie węglowodanów tego nie robi. Chudniesz dlatego, że spożywasz mniej kalorii niż Twój organizm potrzebuje, a że dieta wysokotłuszczowa jest sycąca to łatwiej się najadasz i nie podjadasz między posiłkami (chyba, że ktoś lubi jako przekąskę zjeść łyżkę majonezu... Nie oceniam ;)

Na sam koniec powtórzę jak mantrę: Najlepsza "dieta" to ta którą jesteś w stanie konsekwentnie przestrzegać. Więc jeśli lubisz wysokotłuszczowe posiłki i łatwo Ci się tak odżywiać to śmiało, ale w ketozie nie ma żadnej magii... 

Źródło grafiki: https://www.mirabilemd.com/


Zobacz również

0 comments