Swift

Dieta Paleo - brak węglowodanów w diecie. Modna dieta czy rozsądny wybór?

Czy można żyć bez węglowodanów w diecie? Czy osoby trenujące mogą zrezygnować z węglowodanów? Te i wiele innych pytań często pojawia na mojej skrzynce mailowej. W sieci można znaleźć mnóstwo diet cud, które pozwolą zgubić niechciany tłuszcz, wybudować mięśnie, a czasem obie te rzeczy na raz...Diety cud nie istnieją ale dziś kilka słów o modnej ostatnio diecie PALEO. 
Czym jest dieta Paleo?
Założenia tej diety polegają na wróceniu do nawyków żywieniowych ludzi z okresu paleolitu. W tamtym okresie w diecie ludzi nie było takich produktów jak nabiał, zboża i rośliny strączkowe, cukry rafinowane oraz inne przetworzone produkty. Ludzie tamtego okresu byli łowcami więc głównym składnikiem ich diety były mięsa czyli białko i tłuszcz. Jedyne węglowodany wchodzące w skład tej diety to niewielka ilość z warzyw i owoców.
Dla kogo może być dieta Paleo?
Dzięki wyeliminowaniu zbóż dieta nadają się idealnie dla osób nietolerujących glutenu. Osoby nie trawiące laktozy również mogą korzystać z tego rodzaju żywienia ponieważ nie spożywamy nabiału.Tego typu dieta może być stosowana praktycznie przez każdego (oczywiście jeżeli nie stwierdzono wcześniej przeciwwskazań). Dodatkowo eliminujemy z jadłospisu wszelkiego rodzaju konserwanty i inne dodatki (alergeny itd) co przełoży się na ogólny stan zdrowia.
Dieta Paleo dla sportowców?
Większe spożycie mięsa wiąże się ze zwiększeniem dostarczonego białka co w przypadku sportów sylwetkowych jest niewątpliwie ważne (białko jako budulce mięśni). Dodatkowo zwiększamy ilość spożytych tłuszczy co korzystnie przekłada się na gospodarkę hormonalną w naszym organizmie. Szczególnie kobiety powinny pamiętać o odpowiedniej ilości tłuszczy aby nie doprowadzić do problemów hormonalnych. Przykładem, że osoby propagujące ten styl odżywania mogą mieć imponujące wyniki w sporcie są np. Pavel Tsatsouline czy Rob Riches
Minusy i zagrożenie jakie niesie ze sobą korzystanie z diety Paleo?
Na pierwszym miejscu jest pozbycie się naprawdę smacznych i pełnowartościowych produktów. Celowo zacząłem od tej pozycji ponieważ uwielbiam dobrze i smacznie zjeść. Rezygnowanie z dobrych wartościowo i smacznych składników jest dla mnie niepojęte ale taką decyzję zostawiam Wam. Kolejnym minusem jest fakt, że węglowodany stanowią źródło energii. Tuż przez zawodami gdy w diecie kulturysty jest mało węglowodanów można zauważyć rozdrażnienie i brak sił, głównym powodem takiego stanu jest brak lub za niski poziom węglowodanów (oczywiście niski poziom kcal również za to odpowiada). Każdy organizm jest inny więc najlepiej sprawdzić swoją reakcję i wyciągnąć wnioski.

Podsumowanie i mój komentarz.
Tak jak wspomniałem wyżej wyeliminowanie przetworzonych produktów, nafaszerowanych chemią i dodatkami na pewno przyniesie polepszenie funkcjonowania naszego organizmu. Ale czy razem z przetworzonym jedzeniem musimy rezygnować np. ze zbóż, które to są doskonałym źródłem złożonych węglowodanów? Uważam, że wszystko jest dla ludzi. Jeżeli mój organizm nie ma problemu z tolerowaniem i przyswajaniem glutenu czy laktozy czemu miał bym z nich rezygnować?
Patrzcie na etykiety spożywanych produktów, dbajcie o jakość oraz odpowiednie przechowywanie produktów ale nie eliminujcie nic z diety na siłę, organizm sam daje znać, które produkty nie są przez niego akceptowane, a które doskonale pasują do naszej diety. 


Zobacz również

6 komentarze

 1. Uważam, że jest to tylko moda, którą przeminie. Tak.jak było z dukanem, dieta ciasteczkowa itp.
  Pozdrawiam,
  Fit-healthylife.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. kieeeedyś myślałam nad nią...ale za bardzo lubię nabiał hahha :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Stosuje się też dietę fast-food. Przecież dalej przyjmuje się zdrowe naturalne składniki, bo cukier tak na prawdę jest wszędzie i nie da się go unikać :) A czasem niestety uzależnienie od słodyczy przekłada się mocniej niż dieta :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Z teoretycznego punktu widzenia jeśli chcemy schudnąć powinniśmy ograniczyć węglowodany ale nie pozbyć się ich całkowicie z naszej diety. Musimy jeść wszystko, ponieważ do prawidłowego funkcjonowania organizmy potrzebujemy wielu składników jak tłuszcze, cukry. Warto je jednak dobrze zbilansować dlatego jeśli sami nie posiadamy takiej wiedzy powinniśmy zamówić gotowy plan dietetyczny wraz z treningiem, ponieważ ruch jest również ważny w procesie odchudzania i w zdrowym życiu.

  OdpowiedzUsuń