Swift

Posiłki okołotreningowe - posiłek przedtreningowy. Co zjeść przed treningiem?

Od najmłodszych lat moja Mama i Babcie wmawiały mi, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Do dziś mam w głowie powiedzenie „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację zostaw wrogowi”. Taka oto Babcina mądrość.
Osoby trenujące wiedzą, że każdy posiłek jest ważny, czy to śniadanie czy kolacja każdy z nich musi być odpowiednio zbilansowany i dostarczać wszystkich makro i mikro składników.
W jadłospisie „pakerów” są jeszcze inne posiłki nie występujące w świecie „zwykłych śmiertelników” – Posiłek przedtreningowy oraz posiłek potreningowy. Moim zdaniem dla  osób trenujących to powinny być najważniejsze posiłki w ciągu dnia! Jeżeli trenujesz wieczorem to Twoje ciało potrzebuje odpowiedniego paliwa do regeneracji, nawet będąc na redukcji nie wolno eliminować węglowodanów z ostatniego posiłku jeżeli jest on posiłkiem potreningowym!
Dziś kilka słów o posiłku przedtreningowym.
Często słyszę negatywne opinie o suplementach Pre-workout, że nie działają itd. Bywa tak, że powodem braku oczekiwanych efektów jest właśnie nieodpowiedni posiłek spożyty przed treningiem (przed porcją suplementu przedtreningowego) lub zbyt krótki odstęp pomiędzy jedzeniem, a suplementem.

Po pierwsze, posiłek przedtreningowy powinien być spożyty na około 2 godziny przed treningiem. Oczywiście sprawa jest mocno indywidualna, różne organizmy różnie trawią pożywienie ale 2 godziny można potraktować  jako wyjściowe do testów na samym sobie.  Krótsza przerwa pomiędzy jedzeniem, a ćwiczeniami spowoduje, że będziemy ociężali, krew zamiast do mięśni trafi do żołądka aby wspomóc procesy trawienne itd. Natomiast zbyt długa przerwa spowoduje brak energii na treningu, zamiast skupić się na czuciu mięśniowym będziecie myśleć tylko o jedzeniu.
Po drugie kompozycja tego posiłku różni się od np. regularnego obiadu. Zwiększamy ilość węglowodanów (oczywiście złożone aby stopniowo wydzielać energię) zmniejszając liczbę tłuszczy (w skrajnych przypadkach można w tym posiłku wyeliminować je całkowicie). Klasycznym przykładem posiłku przedtreningowego jest ryż, pierś z kurczaka i brokuły…tylko ile można tak jeść? Nie bójcie się zabawy w kuchni śmiało wprowadzajcie zamienniki. Jeżeli wolisz omlet z płatków owsianych i odzywki białkowej czy białek jaj to wybierz tą opcję! Czerp przyjemność z jedzenia, a nie męcz się monotonną dietą.
Powyższe dwie wskazówki pozwolą Wam osiągnąć założone cele skuteczniej. Wystarczą małe zmiany żeby zobaczyć znaczne rezultaty!
Następnym razem będzie o posiłku po treningu! Piona!

Zobacz również

3 comments

  1. solidny posiłek przed treningiem to podstawa! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj posiłki są ważne, zwłaszcza dla sportowców i dzieci. Co prawda nie przepadam za przyrządzaniem dań, ale staram się przygotowywać jednego dnia kilka posiłków, by codziennie nie stać przy garnkach :)

    OdpowiedzUsuń