Swift

Stop zwolnieniom z WF-u! Przyłącz się do akcji

Dziś trochę nietypowo ale nie można przejść obok tego tematu obojętnie. 
Statystki pokazują jak poważny to problem w naszym kraju:
W ciągu dekady liczba dzieci z nadwagą w Polsce podwoiła się! Aż 17% dzieci w wieku 11-15 lat ma nadwagę, a 80% otyłych nastolatków pozostanie otyłymi w wieku dorosłym. Szczególnie na brak ruchu narażone są dziewczęta. Jedynie 21% młodych ludzi w wieku 9-17 lat jest codzienne aktywne w sposób umiarkowany (w tym 28% chłopców i tylko 15% dziewczyn!) Gimnazjaliści znacznie częściej niż uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych wskazywali wstyd jako barierę do bycia aktywnym, jest to zarówno wstyd przed byciem mniej sprawnym od innych, jak przed byciem wyśmianym. Dzieci, które wstydzą się swojego ciała lub są mniej sprawne unikając zajęć z WF-u tylko pogarszają swoją sytuację. Jestem gruby nie idę na WF - Nie idę  na WF (nie mam ruchu) jestem gruby. Każdy wie, że łatwiej zapobiegać niż leczyć (otyłość to choroba, którą trzeba leczyć). Profilaktyka mam tutaj ogromne znaczenie. 

Na sowim przykładzie wiem, że wina takie stanu rzeczy nie leży tylko po jednej stronie. Faktycznie często wolałem pospać godzinę dłużej lub wyjść ze szkoły wcześniej niż siedzieć na WF-ie. Istnieje jeszcze druga strona medalu, zajęcia w szkołach są często prowadzone po macoszemu. Nauczyciel wychodzi na środek, rzuca piłkę i zajmuje się swoimi sprawami. WF tak samo jak język polski powinien być prowadzony wg. ścisłego programu. Jeżeli Twoje dziecko skarży się, że jego zajęcia są prowadzone tak jak napisałem powyżej nie wahaj się zainterweniować. Ideałem WF był u mnie ten z podstawówki. Pani naprawdę przykładała się do zajęć. Ściśle opracowany program realizowany był przez cały rok. Dzięki temu mieliśmy "opracowane" wszystkie sporty zespołowe, gimnastykę, tak zwane stacje, czy lekkoatletykę. Własnie w tamtym okresie można było odnaleźć w dzieciach predyspozycję do danej dyscypliny. Gdyby wszędzie był realizowany program tak jak miałem w podstawówce, pewnie mieli byśmy więcej  Małyszów, Blaników czy Lewandowskich. 

Jak możemy walczyć z plagą zwolnień z WF-u? Zastosuj się do 5 poniższych punktów:

  • Daj przykład swoim dzieciom, dla nich jesteś autorytetem, jeżeli po pracy siadasz przed telewizorem uznają dzieci to za normalne i również będą tak spędzać wolny czas. 

  • Organizuj dzieciom jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

  • Jeżeli Twoje dziecko ma predyspozycje w jakimś kierunku (piłka, siatkówka itd) wspieraj go w treningach.

  • Jeżeli jesteś rodzicem, a Twoje dziecko prosi o zwolnienie z WF-u bez faktycznego powodu, nie podpisuj mu go. Porozmawiaj z nim o problemie, wytłumacz, że to nie jest rozwiązanie problemu.

  • Na koniec uwaga odnośnie odżywania. Ono ma ogromny wpływ na to jak wygląda Twoje dziecko. Od najmłodszych  lat zadbaj aby dieta Twojej pociechy była odpowiednio zbilansowana i zdrowa - trudniej przygotować odpowiedni obiad niż iść do Mc Donald's ale dobre nawyki trzeba wpajać przez cały czas.

Cieszę się, że władze dostrzegają problem absencji dzieci i młodzieży na zajęciach z Wychowania Fizycznego. Dzięki takim akcjom mamy szansę na poprawę sytuacji zanim będzie na to za późno.
Oczywiście dorosłych zachęcam również do uprawiania sportu, nigdy nie jest za późno aby o siebie zadbać!

Dane pochodzą z Raportu zleconego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Fundację LOTTO „Milion Marzeń” a wykonanego przez Centrum Wyznań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego

Zobacz również

0 comments