Swift

Pytania i odpowiedzi, Q&A. 5 najczęstszych pytań z maili od Was

Dziękuję za dużą ilość wiadomości, które wysyłacie mi na mail. Staram się w miarę możliwości na wszystkie odpowiadać. Ponieważ niektóre z nich pojawiają się bardzo często postanowiłem wybrać pięć najczęstszych i odpowiem na nie w tym wpisie. Może pozwoli mi to na zmniejszenie sobie pracy podczas odpisywania, a Was zmotywuje do wymyślania nowych, ciekawych pytań :)


Pytanie nr 1

"Jakie suplementy polecasz, na co warto wydać pieniądze, a co jest tylko zmarnowaniem pieniędzy?"

Więc podam moje TOP 3 z suplementów

- Białko - nie jest aż tak ważne czy to WPC czy WPI grunt, żeby było dobrej jakości. Pomaga w uzupełnienu diety, ułatwia życie. Generalnie zawsze mam je w domu.
- Kreatyna - Dotychczas zawsze brałem cyklicznie. Teraz przetestuje sposób Michała Karmowskiego tj. przez cały czas ale tylko około treningowo. Zobaczymy jak będzie.
- Carbo - Po treningu siłowym idealnie nadaje się do odbudowania poziomu glikogenu. Po siłowni nie mam ochoty na zwykłe jedzenie więc carbo nadaje się idealnie.

Teraz rzeczy na które szkoda mi pieniędzy:

- HMB - kultowe niegdyś magiczne cudo, które miało budować masę przy jednoczesnej redukcji tłuszczu. Wg, mnie tylko marketing. Szkoda pieniędzy.
- Glutamina - podobno aby była odczuwalna trzeba było by spożywać jej ogromne ilości na co najzwyczajniej w świecie mnie nie stać...
- Gainery - uważam, że zdecydowanie lepiej zrobić gainera samemu. Dobre jakościowo białko, zmielona odżywka białkowa (węglowodany złożone) i mamy super gainera bez niepotrzebnego cukru i dodatków.

Pytanie nr 2

"Mam 14 lat, czy mogę zacząć brać kreatynę?"

Nie zawsze jest 14 lat, czasem np. 15 czy 16. Nie zmienia to faktu, że na kreatynę jeszcze za wcześnie. Ogólnie jestem zdania, że nie powinno się zaczynać przygody z "żelazem" przed ukończeniem 16 lat. Do tego czasu wszystkich, których rozpiera energia zachęcam do trenowania z ciężarem własnego ciała, do treningów funkcjonalnych itd. Początkowo progres jest widoczny praktycznie na każdym treningu dlatego pierwszy rok warto wykorzystać bez pomocy kreatyny. Dopiero jak organizm wyhamuje rozwój, zacznie się stagnacja to warto przełamać ją właśnie tym suplementem.

Pytanie nr 3

"Gdzie i w jakie dni trenujesz na siłowni"?

Nie ma jednej siłowni na której trenuje. Od dłuższego czasu jestem posiadaczem karty Multi Sport więc trenuje tam gdzie własnie przebywam. Raz to Widzew (od razu po pracy) innym razem Retkinia, Ruda czy Chojny...Nie dość, że wychodzi to zdecydowanie taniej to dodatkowo trenuje w miejscu na które mam ochotę danego dnia. Trenuję trzy razy w tygodniu zazwyczaj poniedziałek, środa i piątek.

Pytanie nr 4

"Chcę schudnąć X kilo. Jakie aeroby i ile powinienem robić?"

Po pierwsze bez odpowiednio zbilansowanej diety nie osiągnie się zamierzonego celu. Chudnie się w kuchni, nie na bieżni. Po drugie same aeroby również nie dadzą takiego efektu jak połączenie treningu siłowego z cardio. Kobiety często katują się na bieżniach czy orbitrekach unikając ciężarów. W ten sposób same utrudniają sobie życie. Nie dość, że szybko się zniechęcają poprzez monotonnie, to dodatkowo tracą korzyści jakie niesie za sobą trening siłowy przy spalaniu i modelowani sylwetki.

Pytanie nr 5

"Jakie są Twoje obecne wymiary? Ile ważysz? Ile wyciskasz? Ile kalorii ma Twoja dieta?"

Tego typu pytań jest dość sporo więc odpowiadam na nie wszystkie:
Biceps: 42cm
Klatka:116 cm
Udo: 64 cm
Łydka: 43 cm
Pas: 90 cm
Waga: 90 kg
Nie sprawdzam maxów ponieważ prowadzi to do kontuzji. Największy ciężar jaki wycisnąłem w ostatniej serii wyciskania na płasko to było 150kg. Może jak bym zaczął od maxa to było by trochę więcej...Tak czy inaczej nie zależy mi na ogromnych ciężarach, nie one są najważniejsze. Przeczytałem kiedyś ciekawą wypowiedź "Ego zostaw w szatni" mądre słowa :)

Mam nadzieję, że przynajmniej powyższe pytania będą rzadsze na mojej skrzynce. Wszystkie inne zadawajcie mailowo, na pewno odpowiem w wolnej chwili.

Najczęstsze pytania z mailiZobacz również

0 comments