Swift

Optymalna liczba posiłków? Czy muszę jeść co trzy godziny?

Utarło się, że zdrowa i zbilansowana dieta wiąże się z uregulowaniem odstępów pomiędzy posiłkami, ba nawet jest ustalony czas czyli 3 godziny jako optymalny... Czy to prawa? Czy trzeba być niewolnikiem pudełek i ustawiać alarm w telefonie żeby ani minuty nie spóźnić się z jedzeniem bo inaczej całe starania pójdą na marne? Zdecydowanie nie! Zacznijmy od początku...

Żeby chudnąć musimy mieć ujemny bilans kaloryczny

To podstawowy warunek jaki musimy spełniać by tracić na wadzę. To czy przewidzianą pulę kalorii rozdzielmy na 3 duże posiłki czy 6 mniejszych nie ma większego wpływu na utratę tkanki tłuszczowej. Badania potwierdzające tą tezę można przeczytać w linku na końcu tego wpisu. Znaczenie ma jednak tutaj aspekt psychiczny... O ile mając do dyspozycji sporą ilość kalorii wygodniej jest rozbić je na więcej posiłków (nie czujemy się ociężali, nie zmuszamy się do dokończenia posiłku) o tyle na redukcji wiecznie towarzyszące uczucie głodu sprawia, że prędzej czy później się poddamy. Dlatego zamiast porcjować sobie "mikro" dania, rozdzielmy pożywienie tak aby w miarę możliwości po posiłku czuć satysfakcję z jego zjedzenia, a nie głód. 

Dieta powinna być ściśle dopasowana do danej osoby

Żeby dietę ułożył nam sam Gunnar Peterson z najwyższej jakości produktów, ale nie pasowała by ona do naszego stylu życia to nie mamy szans na powodzenie! Pory posiłków muszą współgrać ze stylem życia, rytmem dnia, a produkty zwyczajnie musimy lubić. Nawet najtwardsze psychicznie osoby nie pociągną długo na diecie ctrl C ctr V... Dieta to styl życia, zdrowe nawyki i świadome wybory, a nie katorga!

Intermittent Fasting

To doskonały przykład na to, że częstotliwość posiłków nie ma znaczenia w procesie redukcji masy ciała. Zaawansowani IF-owicze potrafią w 2-3 h zjeść całą pulę kaloryczną, a przez kolejne 22 h "głodować" a mimo to chudną. 

Zalety 3 posiłków dziennie

Im mniej kombinacji tym łatwiej utrzymać założenia. Jedząc tylko 3 obfite posiłki najadamy się na tyle, że nie ciągnie nas już do deseru czy innych odstępstw. W momencie gdy jemy mniejsze porcje organizm nigdy nie czuje pełnej sytości. Ciągła myśl o jedzeniu może doprowadzić do poważnych zaburzeń. Stąd też biorą się nagłe napady obżarstwa czy inne niezdrowe relacje z jedzeniem. Dodatkową sprawą jest komfort, nie musimy wiecznie chodzić z pudełkiem, nie czujemy presji (którą sami na sobie wywieramy) mamy spokojną głowę, a co najważniejsze nie marnujemy godzin w kuchni przygotowując wiele wymyślnych dań (o zmywaniu nie wspomnę :D )Czego chcieć więcej?

Na koniec uwaga: Osoby z cukrzycą! tutaj ważne jest zachowanie stałego poziomu glukozy we krwi więc takie osoby nie mogą sobie pozwolić na zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami. Powyższe rady znajdą zastosowanie u osób zdrowych.

Link do badania na temat braku wpływu częstotliwości posiłków na utratę tkanki tłuszczowej:

Zobacz również

12 comments

 1. Również uważam że posiłki nie mają znaczenia. Tak jak mówisz, wszystko schodzi do prostej matematyki, zwiększamy podaż kalorii - rośniemy/tyjemy, zmniejszamy - redukujemy. Co do dopasowania diety, również trafiasz w sedno. Kiedyś korzystałem z rozpiski diety i treningu z jednego z portali... Treningi były w miarę, ale z dietą skończyło się tak, że po prostu nie trzymałem michy bo najzwyczajniej nie smakowało mi to, oraz wymagało ode mnie zbyt dużego skilla w kuchni ;) Dlatego moim zdaniem nikt nie jest lepszym dietetykiem dla naszego organizmu niż my sami :) A nie jest to takie trudne jakby się mogło wydawać. Mniej więcej wspominam również o tym pod kątem redukcji u siebie: https://www.wildhogs.pl/2018/04/dieta-redukcyjna-zrozumiec-i-nie.html Jeżeli będziesz miał chęć to zapraszam również do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cenne informacje. Organizmu nie da się oszukać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bilansu kalorycznego nie oszukasz, żeby stracić na wadze, musisz więcej spalać niż spożywać. Dorzucając do tego ćwiczenia, jesteśmy w stanie poprawić figurę, modelując poszczególne partie ciała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny artykuł. Przydatne i co najważniejsze prawdziwe informacje. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy i merytoryczny wpis. Oby więcej takich informacji było można znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Każdy organizm jest inny i każdy ma swoje przyzwyczajenia najważniejszą kwestią która już została powiedziana to trzeba więcej spalać kalorii niż spożywamy i oczywiście ćwiczyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Próbowałem wielu metod i kombinowałem z ilościami posiłków oraz porami ich spożycia. Tak jak wspominacie, każdy organizm jest inny i trzeba znaleźć coś najbardziej odpowiedniego dla siebie. Dla mnie najlepiej sprawdza się opcja 4 posiłków.

  OdpowiedzUsuń
 8. cenne wskazówki na tym blogu

  OdpowiedzUsuń