Swift

CrossFit - Hit czy kit?

Od dłuższego czasu Polska przeżywa CrossFitowy Boom.
Coraz więcej siłowni idąc za modą i popytem wprowadza do swojej oferty zajęcia tego typu.
Poza tym w Łodzi i innych polskich miastach otwierają się kluby typowo Crossfitowe.

Nie wiem czy jest jeszcze ktoś kto nie słyszał lub nie wie co ta za twór ale na wszelki wypadek definicja jaką podaje oficjalna strona CrossFitu:„CrossFit is the principal strength and conditioning program for many police academies and tactical operations teams, military special operations units, champion martial artists, and hundreds of other elite and professional athletes worldwide.Our program delivers a fitness that is, by design, broad, general, and inclusive. Our specialty is not specializing. Combat, survival, many sports, and life reward this kind of fitness and, on average, punish the specialist.CrossFit contends that a person is as fit as they are proficient in each of ten general physical skills: cardiovascular/respiratory endurance, stamina, strength, flexibility, power, speed, agility, balance, coordination, and accuracy”

Byłem kilka razy na zajęciach CrossFitowych i mocno się rozczarowałem. Wiem, że dyscyplina ta w naszym kraju dopiero raczkuje ale to co przeżyłem było naprawde słabe. Ćwiczenia jak na zajęciach WF w podstawówce. Większość wykonywanych z ciężarem własnego ciała przez co 60 kilowi chłopaki czuli się bardzo spełnieni i mogli podreperować swoje ego.
Nie powiem, że się nie zmęczyłem, ponieważ było dość sporo biegania itd. ale to nie jest to co widać na materiałach z USA na których sztangi używane do ćwiczeń ważyły tyle co ludzie biorący udział w tych zajęciach :P
Mam nadzieję, że ta dyscyplina rozwinie się na tyle, że poziom będzie zbliżony do tego zagranicznego. Instruktorzy powinni wprowadzać ćwiczenia z obciążeniami (co pewnie dla "60 kilowych chojraków z crossfitu" nie będzie miłe) ale taki jest już sport. Tym bardziej, że ćwicząc ciężko szybko przybiorą parę kilo i będą naprawdę sprawni.

Na koniec dwa filmy prześmiewające CrossFit. Zapraszam do obejrzenia jeżeli ktoś ma zły humor :)Zobacz również

0 comments